sNews 1.5 !

Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi oraz pomieszczeniem, w którym można zamontować saunę to jest to z pewnością inwestycja, którą warto rozważyć. Własna sauna zapewnia wygodę i prywatność o jaką trudno w saunie publicznej.

Sauna może być wybudowana na zewnątrz jako oddzielne pomieszczenie lub wbudowana wewnątrz domu. Najczęściej stosowane jest drugie rozwiązanie. W pomieszczeniach o typowych wymiarach można zamontować standardową saunę, dostępne są kabiny prefabrykowane lub też montowane na miejscu. W pomieszczeniach o nietypowych wymiarach i kształtach najlepiej jest zamówić wykonanie indywidualnie dostosowanej kabiny. Oferta producentów saun jest zróżnicowana i prawie zawsze można dopasować saunę do pomieszczenia, w którym ma się znajdować.





Do budowy sauny wykorzystwane jest najczęściej drewno świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Drewno, z którego wykonana będzie sauna powinno zawierać minimalne ilości żywicy i mieć jak najmniej sęków. Sauna może być wykonana z drewnianych bali lub też może być konstrukcją opartą na drewnianym szkielecie, do którego od wewnątrz przymocowane są drewniane panele o grubości kilkunastu milimetrów a z zewnątrz wykończoną z użyciem płyt pilśniowych, gipsowo-kartonowych lub drewnianych. W konstrukcji szkieletowej przestrzeń między wewnętrznymi a zewnętrznymi ściankami wypełnia się izolacją termiczną z wełny mineralnej, natomiast sauna z bali drewnianych nie wymaga stosowania dodatkowej izolacji. Konstrukcja sauny powinna być oparta na aluminiowych profilach oddzielających ją od posadzki.