Rodzaje saun


Istnieje wiele rodzajów sauny. Różnią się one głównie temperaturą znajdującego się w nich powietrza oraz jego wilgotnością. Każdy rodzaj sauny ma swoje specyficzne właściwości i inaczej wpływa na korzystające z sauny osoby.

Sauna parowa charakteryzuje się tym, że temperatura w niej panująca nie jest zbyt wysoka (około 40 - 50 °C natomiast wilgotność powietrza jest bardzo duża i dochodzi do 100%. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że mimo stosunkowo niewysokiej temperatury wydaje się, że jest ona o wiele wyższa.

Sauna sucha nazywana też sauną fińską lub szwedzką to coś dla fanów upałów. Temperatura osiąga w niej wartości od 85 do 120 °C ale za to wilgotność powietrza jest w niej bardzo niska.

Sauna infrared to stosunkowo nowy wynalazek i od sauny tradycyjnej odróżnia się zupełnie inną konstrukcją i zasadą działania. Podczas gdy w saunie suchej i parowej ciało człowieka ogrzewane jest z pomocą gorącego powietrza to w saunie infrared używa się do tego promienników emitujących promieniowanie podczerwone. W kabinie sauny infrared temperatura może być dosyć niska i nie ma ona dużego wpływu na skuteczność jej działania.

Dodatkowo zabiegi w saunie parowej można łączyć z koloroterapią i aromaterapią.